Muayene

Hasan Özkan - Muayene
Hasan Özkan - Muayene

Öncelikle şu anda bildiğim kadarıyla Türkiye’de özel hastaneler, üniversite hastaneleri ve sağlık bakanlığı hastaneleri dahil hiç birinde benim geliştirdiğim modern,pratik şekilde kayıt yapabilen program ve arşivleme sistemi yoktur. Muayenehanemde bu karmaşık programlar tek bir programda birleştirilip kullanılmaktadır. Bu arşivlemede doğrudan istatistiksel bilgiler, verilerin grafikleri ve anında sınıflandırmalar yapılabilmektedir. Tüm endoskopi, kolonoskopi ve ultrasonografi işlemleri baştan sona kaydedilmekte ve istenildiğinde orijinal spot resimler alınabilmektedir.

1995 yılında Japonya’dan dönüş yaparken beraberimde hasta takip ve görüntü kayıt programı getirdim. Geçen 10 yıl içinde hemen hemen her 6 ayda bir bilimsel içeriği bizzat benim tarafından teknolojik yanı ben ve bilgisayar mühendislerince geliştirilip değiştirildi ve değiştirilmekte. Bu modern bilgisayar programı ana bilgisayara yüklendi. Endoskopun ve ultrasonografi cihazının bağlı olduğu bilgisayarlar da ana bilgisayara bağlanıp bu programla birleştirildi.

Bu yöntemle hastalara yapılan endoskopi, kolonoskopi ve ultrasonografi işlemleri canlı olarak bilgisayara dijital olarak aktarılmaktadır. İşlemler yapılırken isteyen hasta yakınları başka odada işlemi anında takip edebilmektedir. İşlem bittikten sonra hastaya da görüntüler gösterilmekte ve işlemler CD’ye kaydedilip verilmekte böylece diğer doktor meslektaşlarım da bulguları değerlendirebilme şansını elde etmektedir. Ayrıca her hastaya dosya özeti ve işlemlere ait rapor ve fotoğraflar verilmektedir.


Yemek borusu, mide ve 12 parmak barsağı hastalıklarını teşhis etmek için kullanılan bir araçtır. 110 cm uzunluğunda ve 9,8 mm çapında ışığı ve kamerası olan hortuma benzeyen bir alettir.
İşlem sırasında biyopsi alma, polip varsa çıkarma mümkün olmaktadır.
İşlem 2-5 dakika sürmektedir.
Önce boğaz anestezik madde ile uyuşturulur.
Eğer hasta isterse damardan anestezide verilebilmektedir.
Bu aletle hastada varsa kanser, gastrit ve ülser görülmekte ve biyopsileri alınmaktadır.

Kalın barsağın kanseri, ülseri, iltihabi hastalıklarını, hemoroidi ve kanama nedenlerini teşhis etmek için kullanılan bir aletli muayene şeklidir.
160 cm uzunluğunda ve 12 mm çapında ışığı ve kamerası olan hortuma benzeyen bir alettir.
Hastaya bir gün once ishal yapıcı ilaç verilerek ve bol su içirilerek barsağı temizlendikten sonra damardan anestezi ile uyuşturulduktan sonra kalın barsak incelenir.
Bu işlemde kanser, iltihabi hastalıklar ve ülser tanınır ve biyopsileri alınabilir. Barsakta polipler varsa yakılarak alınır.

Bu cihazla karın içi organların hastalıkları en kolay şekilde tanınabilmektedir.
Kanser tespit edilmişse ince iğnelerle girip numune alınarak kesin tanı konabilmektedir.
Karaciğer kanserlerinde kanser dokusu içine ilaç verilerek tedavi edilebilmektedir.

Endoskopic Retrograd Cholangio Pancreatograpy karaciğer, safra kanalları ve pankreas hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılır. Bir bakıma endoskopik cerrahi yöntemidir.
Safra kanalı taşları ve pankreas kanalı taşları bu yöntemle endoskopik yolla ağızdan ameliyatsız alınabilir.
Pankreas kanserine, safra yolu kanserine yada ana safra kanalında tıkanmaya neden olup sarılık yapan diğer sistem kanserlerinde sarılığı açmak için ERCP yöntemi ile tıkanmış yere stent adını verdiğimiz endoprotez tüp konur.
Bu işlemler tarafımdan hastane ortamında yapılmaktadır.
Bu mümkün olmadığı zaman PTK adını verdiğimiz yöntemle cilt yolu kullanılarak stent yerleştirmekteyiz.

ERCP yöntemi ile safra kanalından taş alınması: